Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

W pojemnikach na balkonach i tarasach

Pnącza z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na balkonach, tarasach czy lodżiach. Pojemnikiem może być duża donica, wiadro, skrzynia, kosz itp. koniecznie z dużymi otworami odwadniającymi. Jego wysokość powinna przekraczać 40 cm, a średnica 30 cm.

 

Clematis 'The President' oraz Clematis 'Warszawska Nike'
Clematis 'The President' oraz
Clematis 'Warszawska Nike'
Clematis 'Abundance'
Clematis 'Abundance'

Powojniki

Powojniki sadzi się w dobrą ziemię próchniczną z dodatkiem ziemi kompostowej lub gnojowej. Jeśli nie mamy dostępu do dobrej, żyznej ziemi, możemy przygotować podłoże mieszając równe objętości torfu wysokiego i rozdrobnionej kory sosnowej z dodatkiem 4-6 g zmielonej kredy oraz 4-5 g nawozu o spowolnionym działaniu (np. Osmocote 5-6 M) na każdy litr podłoża. Podłoże w pojemnikach powinno mieć pH 5, 5-6 (niższe niż przy uprawie w gruncie w normalnej glebie mineralnej). Roślinę powinno posadzić się 5-10 cm głębiej niż rosła dotychczas, a pojemniki wypełnić podłożem tak, aby jego wierzchnie 5 cm zostało puste, co ułatwi podlewanie. Niedostateczne podlanie jest najczęstszym błędem popełnianym przy uprawie powojników w pojemnikach. Powinno się tak podlewać, aby po jego zakończeniu podłoże było nasycone wodą do samego dna.

 

Clematis 'Błękitny Anioł'
Clematis 'Błękitny Anioł'

Chcąc uzyskać rośliny ładnie rosnące i kwitnące, trzeba dobrać odmiany dobrze znoszące uprawę w pojemnikach oraz pamiętać o zapewnieniu im odpowiednich warunków: jednorazowe zasilanie nawozami o spowolnionym działaniu co roku w końcu kwietnia lub regularne zasilanie roztworem nawozów od IV do VII, przeciwdziałanie nagrzewaniu się pojemnika i podłoża, unikanie silnych wiatrów, zapewnienie podpory dla wspinających się pędów.

 

Clematis 'Comtesse de Bouchaud'
Clematis 'Comtesse de Bouchaud'

Rośliny uprawiane w pojemnikach najlepiej zimować w chłodych piwnicach (0-5oC) lub zadołować je w ogrodzie w ziemi, aby podstawa rośliny była 5 cm pod powierzchnią ziemi. Można powojniki zabezpieczyć na balkonie czy tarasie stawiając je na grubej płycie styropianowej i otaczając pojemnik połączonymi płytami styropianu, sklejki lub kartonu. Tak otoczony pojemnik zasypujemy rozdrobnionym styropianem lub innym nie nasiąkającym materiałem izolacyjnym. Izolacja z każdej strony pojemnika powinna mieć grubość co najmniej 10 cm a od góry zabezpieczenie przed deszczem. Pozostawienie powojników na zimę na balkonie, bez zabezpieczenia, może spowodować przemarznięcie korzeni.


Do uprawy pojemnikowej nadają się np. 'Błękitny Anioł', 'Comtesse de Bouchaud', 'Doctor Ruppel', 'Etoile Violette', 'Generał Sikorski', 'Hagley Hybrid', 'Jackmanii', 'Kardynał Wyszyński', 'Madame Julia Correvon', 'Clematis 'Marie Boisselot' ('Mevrouw Le Coultre'), 'Monte Cassino', 'Mrs Cholmondeley', 'Multi Blue', 'Nelly Moser', 'Niobe', 'Polish Spirit', 'Rouge Cardinal', 'Royalty', 'Snow Queen', 'The President', 'Ville de Lyon', 'Warszawska Nike', 'William Kennett' oraz wszystkie odmiany z grupy Atragene i grupy Viticella.

 

Inne pnącza

Parthenocissus quinquefolia
Parthenocissus quinquefolia

Większość pnączy z powodzeniem można uprawiać w pojemnikach na tarasach i balkonach. Szczególnie dobrze to tego celu nadaje się Parthenocissus quinquefolia. Rośliny sadzi się w pojemniki odpowiednio duże (min. 10-30l). Należy pamiętać, że rośliny wymagają regularnego podlewania, często bardzo intensywnego.


FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.