Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Sadzenie

Do sadzenia powinno się przeznaczyć rośliny uprawiane poprzednio w pojemnikach, z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym i zdrewniałymi pędami u podstawy. Powojniki uprawiane w pojemnikach można sadzić przez cały sezon wegetacji (IV-XI).

Tuż przed sadzeniem pojemniki z roślinami dobrze jest zanurzyć w wodzie (np. w wiadrze) na około 10 min., aby podłoże nasiąkało. Rośliny wystukujemy z pojemnika nie rozbijając jednak bryły korzeniowej. Miejsce sadzenia powinno się starannie przygotować. Trzeba wykopać dół o wymiarach co najmniej 60 x 60 x 60 cm.

Instrukcja sadzenia powojnika

Opis symboli:
A - dobrze rozłożony obornik lub dobry kompost;
B - mieszanina miejscowej ziemi z dobrym kompostem i torfem;
C - ściółka z kory lub płytko korzeniące się byliny (np. rojnik);
D - mała roślina cieniująca podstawę powojnika;
E - silne podlewanie po posadzeniu
i niedopuszczanie do podsychania.

Jego ściany nie powinny być gładkie (zwłaszcza gdy gleba jest ciężka gliniasta), dobrze jest ponacinać je łopatą. Na dnie dołu umieszczamy drenaż z drobnych kamieni, żwiru i chrustu (możemy z niego zrezygnować jeśli gleba jest lekka i ma przepuszczalne podglebie). Na drenaż sypiemy wiadro dobrze rozłożonego obornika lub dobrej ziemi kompostowej. Następnie dół wypełniamy mieszaniną miejscowej ziemi z torfem i ziemią kompostową, sadząc powojnik wielkokwiatowy, z grupy Viticella lub grupy Texensis 5-10 cm głębiej niż rósł dotychczas.

Powojniki botaniczne z grupy Atragene i grupy Tangutica oraz powojniki bylinowe powinno się posadzić tylko 1 cm głębiej niż rosły dotychczas. Glebę dookoła posadzonej rośliny udeptujemy (z wyczuciem), a następnie silnie podlewamy. Chcąc wzmocnić rośliny, po ich posadzeniu można pędy płasko położyć na ziemi, unosząc do góry tylko 1/3 wierzchołkową część pędu. Położone pędy obsypujemy korą lub kompostem, co powoduje ich ukorzenienie się i wyrośnięcie ze śpiących pąków licznych pędów.


Sadząc rośliny na tarasach i balkonach zwracamy uwagę przede wszystkim na rodzaj pojemnika i sposób jego zabezpieczenia przed mrozem w czasie zimy (korzenie są znacznie bardziej wrażliwe na niskie temperatury niż części nadziemne roślin).

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.