Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Dr hab. Piotr Latocha, PROFESOR NADZWYCZAJNY SGGW

Dr hab. Piotr LatochaArchitekt krajobrazu, dendrolog - jest pracownikiem Katedry Ochrony Środowiska Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie.

Główny obszar jego zainteresowań naukowych to zastosowanie roślin drzewiastych w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu ze szczególnym zwróceniem uwagi na rośliny okrywowe – ich zalety dla środowiska i zasady stosowania. Drugim, obecnie podstawowym obszarem aktywności zawodowej, są rośliny z rodzaju Actinidia Lindl. Od lat 1990. prowadzi selekcję najwartościowszych odmian nadających się do uprawy towarowej czego rezultatem jest kilka własnych odmian, z których jedna – 'Bingo'PBR – została zarejestrowana w COBORU.

Dr hab. Piotr Latocha od wielu lat zajmuje się szerokimi badaniami związanymi z aktinidią, od opracowania technologii towarowej uprawy tej rośliny poprzez jakość i skład chemiczny owoców aktinidii (jakość sensoryczna, wartości odżywcze i prozdrowotne) aż po zdolność przechowalniczą owoców w zależności od postępowania po zbiorze.  W tym zakresie blisko współpracuje z różnymi placówkami naukowymi w kraju oraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu w Gandawie w Belgii. Obecnie realizuje projekt finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poświęcony technologii towarowej uprawy aktinidii oraz uczestniczy w kończącym się projekcie dotyczącym prozdrowotnym właściwościom mini kiwi finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki. Prowadzi także zajęcia z drzewoznawstwa dla studentów kierunku architektura krajobrazu i ogrodnictwo w SGGW.

MiniKiwi doceniane przez ekspertów i konsumentów

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Sezon 2018 był sprzyjającym zarówno dla uprawy, jak i sprzedaży MiniKiwi. Na dobre plony złożyła się sprzyjająca pogoda (przede wszystkim bez przymrozków wiosennych), ale także zapewne zeszły rok, kiedy po silnych przymrozkach wiosennych plonowanie było nieznaczne lub nie było go wcale.

Czytaj więcej: MiniKiwi doceniane przez ekspertów i konsumentów

Produkcja i rynek owoców MiniKiwi – wyzwania

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

W dobie spadających cen skupu owoców i kłopotów ze zbytem dotychczas produkowanych owoców wzrasta zainteresowanie uprawą alternatywnych gatunków w nadziei na podniesienie jej rentowności. Jednym z takich gatunków jest aktinidia ostrolistna rodząca owoce zwane MiniKiwi.

Czytaj więcej: Produkcja i rynek owoców MiniKiwi – wyzwania

Cięcie letnie aktinidii na plantacji

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Aktinidia jest silnie rosnącym pnączem i może w sezonie wydać wiele silnych pędów. W dobrych warunkach, na dojrzałych krzewach, niektóre potrafią osiągnąć 6 m długości i doprowadzić do ich niekontrolowanego rozrostu, co w krótkim czasie prowadzi do utraty kontroli nad kształtem roślin i negatywnie wpływa na owocowanie.

Czytaj więcej: Cięcie letnie aktinidii na plantacji

Nowe odmiany aktinidii ostrolistnej: 'Lucy' i 'Domino'

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Prace związane z selekcją i aklimatyzacją aktinidii ostrolistnej są prowadzone w SGGW już od początku lat 1990. Ich pierwszym wynikiem była odmiana ‘Bingo’PBR zarejestrowana w COBORU i wprowadzona do sprzedaży przez szkółkę Clematis Źródło Dobrych Pnączy. Opisane poniżej odmiany są kolejnym efektem tych prac hodowlanych.

Czytaj więcej: Nowe odmiany aktinidii ostrolistnej: 'Lucy' i 'Domino'

Mini kiwi jako nowy owoc na rynku – możliwości i ograniczenia

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Towarowa uprawa aktinidii ostrolistnej od kilkunastu lat rozwija się w wielu krajach świata, a w ostatnich kilku latach intensywnie. Jednak wciąż jest to nowy owoc i stąd mało znany konsumentom. Towarowa uprawa tego gatunku jest cały czas w fazie rozwojowej i od umiejętnej promocji oraz mądrego marketingu zależy czy przyjmie się on na nim na dobre, czy nie. 

Czytaj więcej: Mini kiwi jako nowy owoc na rynku – możliwości i ograniczenia

Dojrzałość owoców MiniKiwi

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Temat dojrzałości owoców wydaje się mało istotny, gdyż powszechnie wiemy jak wyglądają dojrzałe owoce. Czy jednak tak jest faktycznie? Czy zawsze można poznać dojrzałość konsumpcyjną na „pierwszy rzut oka”?

Czytaj więcej: Dojrzałość owoców MiniKiwi

Przymrozki wiosenne – największy wróg aktinidii

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Wiosenne przymrozki są w naszym klimacie zmorą sadowników i ogrodników. Spadki temperatury poniżej zera w okresie do mniej więcej połowy maja są destrukcyjne dla wielu gatunków roślin. Albo uszkadzają organy generatywne (kwiaty) albo wegetatywne (młode liście i pędy). Nie wszystkie jednak rośliny są jednakowo na nie wrażliwe. Do wytrzymalszych należy np. jagoda kamczacka (Lonicera edulis var. kamtschatica). Z kolei do bardziej wrażliwych należy aktinidia (Actinidia).

Czytaj więcej: Przymrozki wiosenne – największy wróg aktinidii

Podpory do uprawy MiniKiwi

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Uprawa aktinidii ostrolistnej (A. arguta) wymaga prowadzenia roślin przy trwałych podporach. W uprawie amatorskiej aktinidie można sadzić przy ogrodzeniach z siatki, trejażach, pergolach, a także szpalerach prostych. Na plantacjach towarowych najczęściej stosuje się podpory w kształcie litery T, rzadziej słupki tworzące szpaler prosty.

Czytaj więcej: Podpory do uprawy MiniKiwi

MiniKiwi – uprawa towarowa. Uprawiać czy nie uprawiać?

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

W ostatnich latach obserwuje się wzrost zainteresowania uprawą mniej znanych roślin owocowych. Uważa się, że te owoce posiadają znacznie bogatszy skład chemiczny niż gatunki powszechnie uprawiane i przez to mogą być panaceum na wszechobecną żywność wysoce przetworzoną i wzbogacaną w nie zawsze dobre dla zdrowia składniki.

Czytaj więcej: MiniKiwi – uprawa towarowa. Uprawiać czy nie uprawiać?

Nowa odmiana aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

Artykuł przedstawia wyniki badań morfologicznych i biologicznych cech nowej odmiany aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’, uzyskanej w wyniku prac hodowlanych prowadzonych w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (SGGW).

Czytaj więcej: Nowa odmiana aktinidii ostrolistnej ‘Bingo’

Mini Kiwi - towarowa produkcja owoców

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

W ostatnich latach coraz większą popularność w wielu krajach w tym Polsce zyskuje towarowa uprawa aktinidii ostrolistnej (A. arguta) dla jej owoców zwanych MiniKiwi lub Kiwiberry. Aby osiągnąć w uprawie MiniKiwi zadowalające rezultaty należy przede wszystkim starannie dobrać stanowisko uprawy i posadzić dobre odmiany. W późniejszym okresie kluczowa jest właściwa technologia uprawy, zbioru owoców i traktowania ich po zbiorze.

Czytaj więcej: Mini Kiwi - towarowa produkcja owoców

MiniKiwi – amatorska uprawa w ogrodzie

Dr hab. Piotr Latocha, profesor nadzwyczajny SGGW

MiniKiwi zwane także kiwiberry to pnącza o różnej sile wzrostu owijające się wokół podpór pędami. Obecnie za MiniKiwi uważa się różne gatunki rodzące stosunkowo niewielkie owoce o nagiej jadalnej skórce. Najpopularniejszymi gatunkami nadającymi się do uprawy amatorskiej są aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) oraz aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta).

Czytaj więcej: MiniKiwi – amatorska uprawa w ogrodzie

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.