Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Porady

Artykuły z praktycznymi poradami.

Lista powojników dla początkujących

Lista opracowana została przez International Clematis Society, zrzeszające znawców powojników z całego świata. Prezentuje ona gatunki i odmiany, które w przeciętnych warunkach ogrodowych są łatwe w uprawie, dość odporne na choroby, a przy tym dekoracyjne.

Czytaj więcej: Lista powojników dla początkujących

Cięcie pnączy

Miłośnicy ogrodów często zadają sobie pytanie czy i jak przycinać pnącza. Cięcie może pobudzić rośliny do obfitego kwitnienia i owocowania, źle wykonane - może spowodować szkody. Warto wyjaśnić, które rośliny, kiedy i jak przycinamy.

Czytaj więcej: Cięcie pnączy

Usuwanie zabezpieczeń zimowych

Początek marca bywa chłodny, ziemię pokrywa śnieg, trzyma mróz, a rośliny są jeszcze uśpione. Wystarczy jednak kilka ciepłych dni, aby dostrzec oznaki przedwiośnia - pierwsze bazie na wierzbach i nabrzmiałe pąki kwiatowe wawrzynka wilczełyko.

Czytaj więcej: Usuwanie zabezpieczeń zimowych

Wczesnowiosenne nawożenie

W początku kwietnia powinno się skończyć przycinanie zarówno powojników jak i innych pnączy. Dobrze jest również zakończyć usuwanie zabezpieczeń zimowych, np.: rozgarnianie kopczyków z korą, usypanych u podstawy pnączy późną jesienią.

Czytaj więcej: Wczesnowiosenne nawożenie

Majowa pielęgnacja - opryskać, podlać i ocienić

Maj to miesiąc, kiedy większość roślin rozpoczyna kwitnienie. Robi się coraz cieplej, dlatego należy pamiętać o podlewaniu i ocienieniu podstawy powojników, szczególnie jeżeli dosadziliśmy nowe rośliny, które nie zdążyły się jeszcze dobrze przekorzenić.

Czytaj więcej: Majowa pielęgnacja - opryskać, podlać i ocienić

Czerwiec w ogrodzie - przyciąć, obserwować i opryskać

Od czerwca dobrze jest zacząć kontrolować wzrost pnączy w naszym ogrodzie. Jeśli rozrosły się nadmiernie i zagrażają sąsiednim roślinom lub je zbytnio cieniują, należy je przyciąć. Należy również wykonać niezbędne opryski, aby pozbyć się mszyc i przędziorków.

Czytaj więcej: Czerwiec w ogrodzie - przyciąć, obserwować i opryskać

Jak i gdzie dobrze kupować pnącza?

Kupując powojniki i inne pnącza warto wybierać tylko rośliny uprawiane w pojemnikach - silne, zdrowe, prawidłowo oznaczone. Inwestycja w dobry materiał szkółkarski na pewno się opłaci.

Czytaj więcej: Jak i gdzie dobrze kupować pnącza?

Przygotowania do zimy

Poniżej przedstawiamy artykuł Szczepana Marczyńskiego i filmy instruktażowe o pracach późnojesiennych i przygotowaniu pnączy do zimy. Pokazano jak zabezpieczyć rośliny rosnące w pojemnikach, gdzie korzenie są wyjątkowo podatne na przemarzanie.

Czytaj więcej: Przygotowania do zimy

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.