Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

MALOWANE LIŚCIE - aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Liście aktinidii pstrolistnej. Fot. Hanna Grzeszczak-Nowak.Aktinidie mimo wyjątkowej urody i pożytku oraz łatwości w pozyskaniu młodych roślin są stosunkowo rzadko uprawianymi pnączami. Te spotykane w ogródkach przydomowych i na działkach to zwykle gatunki i odmiany użytkowe, wydające bardzo dużo smacznych owoców.

Aktinidia pstrolistna jest rośliną o ogromnych walorach dekoracyjnych. Zaliczana jest do pnączy o najbardziej ozdobnych liściach. W maju ich wierzchołkowa część przebarwia się najpierw na biało, a po miesiącu na różowo. U odmian, np. ‘Dr Szymanowski’, ‘Adam’, biało-różowa część obejmuje prawie całą powierzchnię blaszki liściowej. Również w maju ukazują się małe, białe, przyjemnie pachnące kwiaty; zarówno męskie, jak i żeńskie na jednej roślinie (jednopienność). Niestety, chowają się "wstydliwie" pod wspaniałymi liśćmi. Dojrzewające w sierpniu wydłużone, żółtozielone jagody o nagiej skórce są niezwykle bogate w witaminę C. Owocuje po 3–4 latach; rośnie powoli, osiągając do 3 m wysokości.


J.K.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
www.biol.uni.wroc.pl

Artykuł w oryginale można przeczytać w piśmie "Ogród Wita" [pobierz artykuł]

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

  • fax: 22 722 26 63
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.