Teraz Polska
Clematis na Facebook
Clematis na YouTube
pinterest
instagram
中文(简体) NAZWA ROŚLINY:

Pnącza z Dalekiego Wschodu

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta)Przyroda Dalekiego Wschodu obfituje w ciekawe, oryginalne rośliny pnące. Wiele z nich może wspaniale upiększyć ogród i nadać mu styl. W Chinach, Japonii i Korei pnącza są od tysiącleci powszechnie spożywane, głównie ich owoce, ale też liście i młode pędy.

Niektóre mają szerokie zastosowanie w medycynie i uchodzą za niezwykle skuteczne zioła lecznicze.

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta)
Aktinidia ostrolistna 'Weiki'

Aktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) jest silnie rosnącym, długowiecznym pnączem. W naturalnych warunkach osiąga 25 metrów, w uprawie około 8 metrów wysokości. Jej ozdobą są skórzaste, błyszczące, ostro piłkowane liście. Kwiaty żeńskie i męskie rozwijają się na osobnych okazach z początkiem czerwca. Wydzielają delikatny zapach.

Owoce mają około 3 cm długości, zielonkawą barwę, są jadalne. Dojrzewają w październiku. Uprawiając aktinidię ostrolistną, należy lekko zakwasić podłoże, inaczej będzie miała na liściach objawy chlorozy. W Polsce najbardziej znane są odmiany:

 

 • ‘Issai’ – dorasta do 6 metrów, nie wymaga zapylania, zaczyna owocować już w trzecim roku uprawy;
 • ‘Weiki’– dwupienna, owoce są większe, dojrzewając pokrywają się czerwonym rumieńcem.

   

  Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)
  Aktinidia pstrolistna 'Dr Szymanowski'
  Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta) ma cienkie, słabo wijące się pędy. Dorasta jedynie do 3 metrów wysokości. Głównym walorem dekoracyjnym rośliny są charakterystyczne liście. W maju wierzchołek blaszki liściowej przebarwia się najpierw na biało, po 3–4 tygodniach staje się różowy a później szarosrebrny. Natomiast kwiaty są barwy śmietankowej, drobne, ale urocze, ładnie też pachną.
  Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)
  Liść
  Wydłużone (do 3 cm) zielone owoce typu jagody mają słodki smak.

  Ten gatunek lubi miejsca słoneczne, wilgotne, lekko zasadowe (co korzystnie wpływa na wybarwienie liści). Nie szkodzą mu zanieczyszczenia miejskie ani mrozy do –45oC. Wspaniałe pnącze! Najlepsza odmiana: ‘Dr Szymanowski’ – przebarwienie często ogarnia całą blaszkę liściową.


  Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)
  Akebia pięciolistkowa
  Za: Ph.F. von Siebold, J.G. Zuccarini, Flora Japonica […], Sectio Prima […], Tafel 77, 1870
  Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata) ma zwarty pokrój o dużej miąższości. Liście, jak informuje nazwa gatunkowa, złożone są z pięciu listków, eliptycznych, sztywnych i ciemnozielonych. Po sezonie wegetacyjnym pozostają na roślinie do Bożego Narodzenia.

  Kwiatostany wyrastają w kątach liści w pierwszej połowie maja. Składają się z mięsistych, fioletowych kwiatów żeńskich zwisających na długich szypułkach i mniejszych, różowych kwiatów męskich o korzennym zapachu. Niestety, chowają się pod liśćmi. "Parówkowate" owoce mają barwę niebieskofioletową, skórkę pokrytą woskiem, długość do 10 cm. Wypełnia je galaretowaty, malinowo-bananowy w smaku miąższ z czarnymi nasionkami. W Polsce akebia owocuje bardzo rzadko – we wrocławskim Ogrodzie w ciągu
  Owoc akebii Archiwum OBUWr
  Owoc akebii
  Archiwum OBUWr
  10 lat uprawiany okaz zaowocował tylko trzy razy.

  Jest pnączem wybitnie ciepłolubnym. W srogie zimy może przemarzać, jednak bardzo dobrze odrasta. Dzięki gęsto splatającym się pędom tworzy zwartą barierę widokową. Cięcia nie wymaga, poza niezbędnymi zabiegami sanitarnymi. Odmiana ‘Variegata’ ma pstre, kremowo-zielone liście.

  Cytryniec czerwonokwiatowy
  Kwiaty cytryńca czerwonokwiatowego
  Archiwum OBUWr
  Cytryniec chiński (Schisandra chinensis) – aromatyczne pnącze wspinające się lśniącymi pędami na wysokość 10 metrów. Na cynamonowej powierzchni kory znajdują się wyraźnie wypukłe, jasne przetchlinki. Liście wyrastają „w pęczkach”, po roztarciu pachną cytryną. Jesienią przebarwiają się na jasnożółty kolor, ale szybko opadają.

  Drobne, kremowobiałe kwiaty męskie i żeńskie, na długich, czerwonawych szypułkach, pojawiają się w kątach liści w drugiej połowie wiosny.
  Owoce cytryńca chińskiego Archiwum OBUWr
  Owoce cytryńca chińskiego
  Archiwum OBUWr
  Mają przyjemny, cytrynowy zapach. Owoce – małe, szkarłatnoczerwone, błyszczące jagody zwisają w gronach długości 10 cm. Dojrzewają w końcu sierpnia. Mają soczysty miąższ, o cytrynowo-gorzkim smaku.

  Można je spożywać suszone, robić z nich nalewki, soki, dżemy. Sok z owoców cytryńca chińskiego wzbogaca aromat herbaty i wina. Olejek eteryczny pozyskiwany z kory jest wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym.

  Podobny gatunek – cytryniec czerwonokwiatowy (Schisandra rubriflora) zachwyca mocną barwą kwiatów.


  Tekst i zdjęcia: JOLANTA KOCHANOWSKA
  Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
  www.biol.uni.wroc.pl

FacebookMySpaceTwitterGoogle BookmarksLinkedinPinterest

Skontaktuj się z nami

Szkółka mieści się w Pruszkowie k/Warszawy

 • fax: 22 722 26 63
 • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prowadzimy tylko sprzedaż hurtową - zaopatrując sklepy i centra ogrodnicze, hurtownie oraz firmy urządzające tereny zieleni.

Nie prowadzimy ani sprzedaży detalicznej w szkółce ani sprzedaży wysyłkowej.